Background image
Categories

Jaká je práce asistenta svatebního fotografa?

Share This

Často se ptáte, co konkrétně asistent svatebního fotografa dělá a proč ho potřebuji. Rozhodl jsem se proto napsat krátký článek o tom, jaký má práce svatebního asistenta význam a proč se bez něj fotograf nemůže obejít.

Asistent svatebního fotografa?

V čem spočívá jeho práce? Má vliv na kvalitu fotografií? Proč je důležitý?

Hlídá a stará se o techniku

Odkládat batoh, drahé objektivy nebo fotoaparát bez dozoru někde opodál není moudré. Nepozorností může dojít například k jejich poškození nebo ztrátě.


Aby mohl fotograf skutečně podat skvělý výkon, potřebuje se na focení plně soustředit. To však není možné, když se mu myšlenky točí kolem bezpečí techniky, a neustále se musí ohlížet přes rameno, jestli je v pořádku a na svém místě. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby měl fotograf s sebou někoho, kdo se o techniku postará.

Zajišťuje plynulejší průběh focení

Pokud se chce fotograf rychle pohybovat, běhat mezi svatebčany, být pohotový, bez omezení se dostávat do krkolomných póz a dělat dokonalé fotografie, nemůže na sobě mít těžký batoh nebo být ověšený objektivy a záložními fotoaparáty. Stejně tak nemůže neustále přenášet věci, čistit a měnit objektivy, karty nebo baterie sám. Tyto drobné úkony proto obstarává asistent. Šetří tím fotografovi především čas a umožňuje mu být maximálně pohotový.


Nosí a aranžuje věci na focení

Při focení šatů, kytice, snubních prstenů a dalších předmětů dokáže šikovný asistent fotografovi opět ušetřit spoustu času a energie. Zatímco se fotí detail kytice, asistent může přinést a naaranžovat např. prsteny nebo šaty.


Pomáhá při focení portrétů

U svatebních portrétů je třeba, aby se fotograf soustředil na kompozici, světlo a výrazy novomanželů. Asistent věnuje pozornost rozepnutým knoflíkům, pokrčené košili či jiným nedokonalostem. Může také podržet závoj nevěstě, upravit jí šaty nebo podržet kytici. Fotograf tak nemusí neustále přebíhat, něco držet nebo upravovat a může se plně soustředit na focení.


V případě skupinového focení si můžou fotograf s asistentem práci rozdělit. Fotograf se soustředí na kompozici, rozestavení svatebčanů, výrazy a dává pozor, aby na fotografiích nikdo nemrkal. Asistent se pak dívá po detailech. Může svatebčany upozornit, aby si například upravili kravaty, košile nebo si zapnuli knoflíky. Může také svatebčanům podržet telefony nebo sluneční brýle, aby jim nevzhledně netrčely z kapes. Z čistě praktického hlediska není možné, aby fotograf věnoval pozornost každému detailu, aniž by focení skupinek netrvalo věčnost.


Osvětluje a pomáhá stylizovat scénu

Ať už jde o držení externího blesku nebo osvětlovací desky, často není možné, aby fotograf osvětloval a fotil zároveň. Příkladem je situace, kdy je třeba nasvítit scénu ze dvou různých úhlu. Asistent také může být k ruce při vytváření různých efektů a držet např. prskavky, světla atp.).

Zajišťuje marketing a PR

Asistentova pomoc je nepostradatelná také při zajišťování nových kontaktů. Může jít například o svatebčany, kteří hledají fotografa pro svoji budoucí svatbu, nebo samotné dodavatele (vizážistky, koordinátorky, floristky, cukrářky nebo DJe), kteří by s fotografem rádi navázali spolupráci.


Zajišťuje bezpečnost práce

Ve zkratce dává pozor na to, aby fotograf nevrazil do stromu, nezakopl nebo se nesvalil do bazénu. Ačkoliv se to může zdát vtipné, stává se to poměrně často. Fotograf jde pozadu před novomanžely nebo svatebčany a v zápalu focení zapomene, že má za zády rybník. Asistent se proto snaží, aby nedošlo k nějaké katastrofě, a předešlo se případnému poškození techniky nebo újmě na zdraví.


Psychická podpora, řidič, catering

Asistent mimo jiné také slouží jako psychická podpora fotografa. Je také k nezaplacení mít s sebou někoho, kdo za vás na konci celodenního pobíhání s foťákem může převzít řízení. U delších cest se tato pomoc nesmírně hodí.


V neposlední řadě také nelze opomenout fakt, že se asistent stará o pitný režim fotografa. Díky tomu není nutné odbíhat pryč kvůli občerstvení.

Co asistent svatebního fotografa v popisu práce naopak nemá?

Asistent není v žádném případě druhý fotograf. Pokud jste si neobjednali druhého fotografa, nelze asistenta žádat o pořízení jakýchkoliv fotografií nebo záběrů. Asistent je na svatbě přítomen výhradně z výše uvedených důvodů. Pokud budete chtít pořídit nějakou fotografii, neváhejte ho však oslovit, aby dal fotografovi vědět.