Background image

Jak vybrat fotografa na svatbu?

Share This

Je to tady. Plánujete svatbu a rozhodli jste se zainvestovat do svatebního fotografa. Záleží vám na kvalitě a chcete mít opravdu krásnou památku na svůj svatební den, ale nevíte, podle čeho se při vybírání řídit.

SVATEBNÍ FOTOGRAF

Podle čeho vybírat a na co si dát pozor

Tak je to tu. Plánujete svatbu a rozhodli jste se zainvestovat do svatebního fotografa. Záleží vám na kvalitě a chcete mít opravdu krásnou památku na svůj svatební den, ale nevíte, podle čeho se při vybírání řídit.

Pravdou je, že v dnešní době si kdokoliv může pořídit kvalitní fotoaparát, a profesionálem se nazývá kde kdo. Stačí nafotit pár svateb a aniž by věděl, co vlastně dělá, hned je z něj profesionální svatební fotograf. Snoubenci se tak často nešťastně stávají obětí nekvalitně odvedené práce.

Tento článek vám pomůže s výběrem fotografa, u něhož budete mít jistotu, že Vám dodá přesně to, co skutečně chcete – jedinečně zachycenou atmosféru a neopakovatelné okamžiky z Vaší svatby.

Promyslete si své cenové možnosti

Co můžete u různých cen za celodenní focení čekat a co za ně dostanete:


KATEGORIE 1: Sázka v loterii (focení do 10 tisíc korun)
Pokud vám někdo nabídne celodenní focení za 5 000 korun, pokryje mu to tak akorát náklady na jednodenní zapůjčení profesionální fototechniky. Můžete proto předpokládat, že se jedná o začínající fotografy, kteří si focení svateb teprve zkouší, chtějí si nějak přivydělat a něco nového se naučit.

Často se však v této kategorii setkáte i s fotografy, kteří poskytují služby na té nejnižší úrovni kvality a o fotografii nevědí vůbec nic. Tito fotografové často nemají spolehlivou fototechniku, o zkušenostech s focením nemluvě. Pravděpodobnost, že zde dostanete kvalitní fotografie je proto velmi nízká.

KATEGORIE 2: Každý nějak začínal (10-20 tisíc korun)
V tomto cenovém rozpětí zpravidla narazíte na začátečníky, studenty nebo nadšence, kteří mají s focením svateb alespoň základní zkušenosti. Vesměs se jedná se o jednotlivce, kteří si focením spíše přivydělávají – mají jej jako koníček, který dotují ze své skutečné práce. Kvalita fotografií zde bývá zpravidla mnohem lepší než u předchozí skupiny; každopádně počítejte s tím, že se práce mohou diametrálně odlišovat fotograf od fotografa.

KATEGORIE 3: Zkušení fotografové (20-30 tisíc korun)
V tomto případě se již dá říct, že focení svateb je pro fotografa ziskovým, a může se touto činností živit. Fotografové v této cenové relaci mají zpravidla vybudované kvalitní portfolio a jsou zkušenější. Zde byste měli mít jistotu, že dostanete kvalitní a krásné fotografie, na které se vždy budete rádi dívat. Pokud vás tedy fotograf požádá o 20-30 tisíc korun za celodenní focení, obvykle se jedná o seriózní nabídku.

KATEGORIE 4: Profesionálové (30-50 tisíc korun)
Jedná se o fotografy, kteří tvoří jedinečné fotografie, mají osobitý styl a umí i „něco navíc“. Díky svým zkušenostem přesně vědí, co se na svatbě bude dít, a jsou schopni předvídat různé situace. Kromě fotografií nabízejí i kompletní servis a kvalitní produkty. Focení svateb je jejich hlavním zdrojem obživy a nedělají nic jiného. Zážitek z výsledných fotografií je zde proto znát.

KATEGORIE 5: Špičky v oboru a dva fotografové (50 tisíc korun a víc)
Fotografové v této kategorii jsou špičky ve svém oboru i na mezinárodní úrovni a mají prvotřídní marketing. Z tohoto důvodu se zaměřují spíše na zahraniční nebo luxusní české agenturní svatby.


Tito fotografové jsou vyhlášení pro svůj vytříbený styl a dokonale zvládnuté umění fotografie. Pokud plánujete luxusní svatbu, pravděpodobně si budete chtít také objednat i luxusní fotografické služby.


Běžná cena celodenního svatebního focení, za kterou byste měli dostat skutečně kvalitní fotografie, se v České republice pohybuje kolem 18-30 tisíc korun. Pokud vám na fotografiích opravdu záleží, doporučuji volit fotografy z cenových kategorií 3 a 4. Více o tom, kolik stojí svatební fotograf, se můžete dočíst v článku „Kolik stojí svatební fotograf?“.


Hledejte na ověřených platformách

Pokud dumáte nad tím, kde hledat kvalitního fotografa, doporučuji se podívat na komunitu svatebních fotografů MyWed. Stačí se přihlásit jako svatební pár a projít si seznamy podle měst. Podívejte se především na Prahu, Brno apod., kde by měla být největší koncentrace kvalitních fotografů. Vyberte své favority a pootvírejte si jejich webové stránky.

MyWed

Jestli jste našli někoho, jehož fotky se vám opravdu líbí, ale operuje na druhé straně republiky, určitě jej zkontaktujte. Věřte tomu, že pokud je fotograf skutečně dobrý, na případné cestovné si při prohlížení fotek ani nevzpomenete.


První dojem a kvalita webu

Fotografické weby by měly být elegantní, jednoduché a obrazově podmanivé. Pokud fotograf používá nevzhledné rozvržení webu, nelíbivé fonty či dokonce texty, které jsou kvůli zvolenému pozadí nečitelné pozadí, je zde vysoká pravděpodobnost, že nemá umělecký cit anebo mu na sebeprezentaci nezáleží. Fotografové, kteří berou svoji práci vážně, budou mít stránky, které Vás na první pohled upoutají svým obsahem a rozvržením. Pokud tomu tak není, hledejte dál.


Projděte si portfolio

Pokud se Vám na první pohled web fotografa zalíbil, měli byste se podívat na jeho portfolio složené z vybraných snímků. Při prohlížení fotografií by vás měla zajímat nejen kvalitní obrazová kvalita (ostrost, barevná úprava atp.), ale i jejich obsahová stránka.


Je portfolio složeno jen ze stylizovaných fotografií a pusinkových portrétů novomanželů, popř. „fake svateb“ focených s modely? Pokud ano, není to dobrá zpráva, jelikož fotograf by se měl ve svém hlavním portfoliu prezentovat především fotografiemi skutečných nestylizovaných momentů, které zachytil na skutečných svatbách. Portréty a stylizované fotografie by jej měly spíše doplňovat, nejlépe v poměru 1 ku 3. Jejich nápaditost a originalita se cení.


Prohlédněte si celá svatební alba

Po zhlédnutí portfolia si prohlédněte i celá svatební alba, abyste se ujistili, že dostanete skutečně to, co má fotograf vystaveno na své hlavní stránce. Pokud fotograf nemá na webu žádná svatební alba, zbystřete. Odevzdává-li kvalitně zpracovaná alba, bude se jimi chtít i prezentovat.


Jestliže tomu tak není, je vysoká šance, že byste koupili zajíce v pytli. Jestli se Vám ale práce líbí a nedaří se Vám na webu žádná alba najít, zkuste si je vyptat. Fotograf by Vašemu přání měl jednoznačně vyhovět. Pokud ne, hledejte dál.


Projděte si ceník a nabízené služby

Zde by vás mělo zajímat především množství fotek, které za zvolenou dobu focení dostanete, cena, popř. doplňkové služby (USB, tištěné fotky). V případě celodenního focení bohatě postačí, když budete vyžadovat plus mínus 400 fotografií. Nabízí-li někdo nadstandardně vyšší množství fotografií (např. 600 a více), nemá pravděpodobně s focením moc velké zkušenosti.


Pokud jste se dočetli, že dostanete 1000 fotografií, můžete si být stoprocentně jistí, že ve skutečnosti dostanete míň než víc. Fotografie budou upraveny pomocí univerzálních filtrů či přednastavení nehledě na měnící se počasí a světlo, popř. nebudou upraveny vůbec. Kromě toho dostanete značné množství „odpadu“ ve formě duplikátů a rozmazaných či nelichotivých fotek, protože si fotograf nedal práci s tříděním, výběrem a úpravou.


Stejně tak se nenechte slepě oklamat pozlátkem ve formě různých foto krabiček, dárkových USB disků (případně DVD či CD), tištěných fotek a tak dále. Vybírejte spíše podle vlastního pocitu, který vám říká: „Přesně takové fotografie chci mít taky“.


Přečtěte si recenze

Jako poslední si můžete projít recenze na Googlu nebo Facebooku, které by Vám měly dát jasnou představu o spokojenosti předchozích klientů, popř. o přístupu a způsobu práce fotografa.

Jirka je skvělý fotograf. Má dar pro zachycení těch pravých okamžiků, u kterých vám kolikrát vyhrknou slzy do očí, a to přesně chcete! Chcete mít nejkrásnější a nejdojemnější fotky, které máte chuť si prohlížet stále dokola.

Domluvte si osobní schůzku a rezervujte si termín

S fotografem si určitě domluvte předsvatební schůzku, na které se kromě užitečných informací také dozvíte, jestli si spolu sednete jako lidé. Je to nejlepší příležitost, kdy se můžete pobavit o celém svatebním dni, programu a drobných detailech. Fotograf Vám navíc díky svým zkušenostem může dobře poradit. Na svatbě se navíc budete už předem znát a celé focení tak pro Vás bude mnohem příjemnější.


TIP: Jede-li fotograf z větší dálky

Jestli jste si domluvili fotografa, kterému bude cesta na místo svatby trvat více než dvě hodiny, zkuste se domluvit na dřívějším příjezdu, například na večer den před svatbou. Ideálním řešením je situace, kdy jsou již snoubenci ubytováni v zámku, restauraci, hotelu atp. a mají možnost zařídit fotografovi nocleh v některém z pokojů. Z osobních zkušeností mohu říct, že v tomto případě padá z fotografa stres, protože nemůže uvíznout v koloně na dálnici.

Závěrem

Je přirozené, že každý přikládá vzpomínkám rozdílnou hodnotu. Berte je však jako investici do budoucna. Na rozdíl od svatebního dortu, výzdoby nebo šatů budou totiž fotografie pravděpodobně to jediné, co Vám ze svatby zůstane.


Ať už si tedy ve finále zvolíte kohokoliv, čiňte tak především na základě svého nejlepšího uvážení. Vybírejte především fotografa, který tvoří přesně takové fotografie, které se vám líbí, a které byste sami chtěli.