Background image

Kdy fotit svatební portréty?

Share This

Velmi důležitou součástí svatebních příprav je harmonogram. Rádi byste do něj zakomponovat focení novomanželských portrétů, ale nejste si jistí, jakou hodinu a část dne zvolit? V tomto ohledu by Vám měl poradit především Váš fotograf, s nímž byste se měli společně dohodnout na řešení, které zaručí, že dostanete jedinečné portréty a zároveň příliš nenaruší chod dne.

Kdy fotit svatební portréty?

Velmi důležitou součástí svatebních příprav je harmonogram. Rádi byste do něj zakomponovat focení novomanželských portrétů, ale nejste si jistí, jakou hodinu a část dne zvolit? V tomto ohledu by Vám měl poradit především Váš fotograf, s nímž byste se měli společně dohodnout na řešení, které vám zaručí jedinečné portréty a zároveň příliš nenaruší chod dne.

Během dne

Většina párů si chce focení dobýt již po obřadu, popřípadě po obědě v odpoledních hodinách. Toto řešení je však ve většině případů ne příliš vhodné. Za předpokladu, že zrovna neprší nebo nemáte svatbu uprostřed zimy, bude během letních měsíců největší horko a po pěti minutách focení budete ve svatebních šatech a obleku upečení. Slunce v odpoledních hodinách navíc vrhá příliš ostré světlo se stíny, které vám na fotografiích nebudou lichotit.


Pokud však chcete mít focení portrétů za sebou co nejdříve, zvolte pro focení během odpoledne ideálně příkrov stromů. Při focení v lese či parku sice stále nebudete mít k dispozici zcela ideální světlo, nicméně šance, že se fotografovi podaří pořídit hezké portréty, budou mnohem vyšší.

Zlatá hodinka

Jestli jste se s tímto výrazem ještě nesetkali, jedná se o krátký časový úsek (přibližně 40 minut), který následuje hned po svítání nebo těsně před soumrakem. V případě svatebního plánování se proto spíše budeme bavit o cca hodině focení před západem slunce.


Slunce v tomto čase vrhá teplejší světlo, které je navíc mnohem jemnější, a není ani zdaleka tak ostré jako to odpolední. Výsledkem jsou zpravidla kouzelné fotografie se zajímavými barvami a kontrasty.


Pokud si budete chtít naplánovat focení právě v tuto dobu, předpověď zlaté hodinky a západu slunce pro Váš den zjistíte na stránkách SunToday.org nebo si můžete stáhnout aplikaci Golden Hour.

Modrá hodinka

Další možností je takzvaná modrá hodinka, která následuje krátce po zlaté. Slunce je v tuto chvíli už dávno schované za horizontem a obloha pomalu nabírá sytě modrou barvu – nastává smrákání.


Toto přírodní světlo je skvělé pro focení siluet a experimentování s jinými zdroji světla jako jsou prskavky, lucerny, oheň atp., s nimiž lze zajímavě nasvítit manželský pár, přičemž na pozadí svítí modrá obloha s rozsvěcujícími se hvězdami.

Noc

Velmi zajímavou a originální možností je focení v noci. Tato varianta je však již mnohem náročnější na čas i přípravu, jelikož je třeba, aby bylo vše vymyšleno dopředu – místo, kompozice i koncept.


Focení v noci je časově náročnější a vyžaduje nejen přípravu, ale především chuť a zájem ze strany novomanželů. Výsledky mohou být vskutku ohromující. Fotit se můžete pod hvězdami, s mléčnou dráhou nebo při úplňku. Jaké budete mít během svatby podmínky a jaká zrovna bude fáze měsíce, si můžete ověřit zde.

TIP: Focení po svatebním dni

Pokud o svatební portréty opravdu stojíte, můžete si u řady profesionálních fotografů přiobjednat posvatební focení. Znovu se oblečete do svatebního a vydáte se fotit na nějaké krásné místo do přírody.


Na svatbě si tak ušetříte čas, který můžete místo focení strávit se svými známými. Portréty jdete fotit v klidu bez stresu a shonu svatebního dne až následující den. Samotný proces je tak pro Vás mnohem příjemnější, jelikož vás nijak neomezuje čas a fotografie se tak mohou vyšperkovat do posledního detailu.