Background image

Předsvatební schůzka

Share This
Objednat si svatebního fotografa bez předsvatební schůzky je jako objednat si boty z online e-shopu. Na fotkách se všechno může jevit dokonale, značka i popisek služby se vám může přesně trefit do noty, přičemž cena může být více než přívětivá. Ale znáte to, ono to nemusí vždy dopadnout tak dobře, jak si to člověk maluje.

PŘEDSVATEBNÍ SCHŮZKA

Proč to bez ní nejde?

Objednat si svatebního fotografa bez předsvatební schůzky je jako objednat si boty z online e-shopu. Na fotkách se všechno může jevit dokonale, značka i popisek služby se vám může přesně trefit do noty, přičemž cena může být více než přívětivá. Ale znáte to, ono to nemusí vždy dopadnout tak dobře, jak si to člověk maluje.


Boty přijdou, vy si je vyzkoušíte, a zjistíte, že vám nesedí. Že podpatek nevydrží ani sezónu, že se vám odlepuje platforma, nebo že máte skrytou díru ve švu, a že vás uvnitř tlačí. Proč to tak je? Neměli jste možnost si je před nákupem vzít do ruky, trochu si je potěžkat, vyzkoušet je a projít se v nich. Stejně to funguje i u svatební fotografie. S tím rozdílem, že boty můžete zkusit reklamovat a vrátit, ale špatně zaznamenaný průběh vaší jedinečné svatby vás bohužel bude strašit napořád.


V cestě za bezchybným nafocením vašeho dne D je proto zjistit, kdo vám jej zachytí. Chceme vám proto klást na srdce: vyžádejte si před svou svatbou předsvatební schůzku. Jistým zdvižený prstem může být mimochodem i situace, kdy vám ji fotograf sám o sobě nenabídne. Měl by to totiž být standard. V momentě, kdy fotografa neznáte, je to více než žádoucí.


KDY SE SEJÍT?

Řekněme tedy, že jste se rozhodli z fotek na internetu nebo z doporučení ukázat na fotografa, o kterém nic nevíte. Akorát jste měli možnost si prohlédnout pár fotek na Instagramu. Kontaktujete ho, on si vás někam napíše, a pak se uvidíte až těsně před oltářem. Líbí se vám myšlenka toho, že byste měli na svatbě člověka, kterého jste vlastně neviděli, a jehož úkolem je co nejlépe zachytit váš nejdůležitější den v životě? Nám také ne. Proto by to mělo být jinak.


Dejme tomu, že jste kontaktovali právě nás. V tom případě si můžete být jistí, že si s vámi sjednáme schůzku prakticky okamžitě. Ať už telefonicky a následně osobně, nebo po internetu, rádi bychom vás poznali klidně rok předem. Z jakého důvodu?


Nebojte, nebudeme vás nutit, abyste nám hned předložili podrobný harmonogram, jak bude všechno probíhat. Mít jasnou představu rok dopředu je stejně dost obtížné. Především nám jde hlavně o vás. Chceme znát vaše preference, jaké máte ze svatby pocity, co od toho všechno očekáváte. Zajímá nás, co vás přimělo k tomu, abyste si vybrali zrovna naši produkci. Na oplátku se dozvíte, co všechno bychom zase od vašeho dne očekávali my. Uvolněně, ale profesionálně, věcně, ale ne vojensky. A hlavně pohodově.


Během týdnů a měsíců před svatbou bychom následně zůstali v kontaktu. Byli jsme již na spoustě svateb a víme, že se plány mohou měnit. Pevnější časy s harmonogramem budeme očekávat až několik týdnů či dnů před samotnou svatbou. Čím dříve to samozřejmě budeme vědět, tím lépe, jelikož vás můžeme upozornit na případná úskalí, která by se ve spojení s focením mohla během svatebního dne objevit.


JAKÉ JSOU MOŽNOSTI?

Osobní setkání

Máte oblíbenou kavárnu nebo restauraci, kde se cítíte dobře a rádi zde trávíte čas? Nebo byste všechno rádi probrali v pohodlí domova? Na všem se dá domluvit. Pokud si vyberete osobní schůzku, rádi se s vámi seznámíme v Praze nebo v Brně. Nejčastěji se před svatbou setkáte s fotografem Jirkou, který vás rád pozná a nastuduje, jakým způsobem si představujete průběh celého dne.


Online meeting

Další možností, na které se podepsala i světová epidemická situace, je schůzka online. Ač trochu méně osobní, což nás velmi mrzí, nicméně v některých situacích se to opravdu jinak řešit nedá. Záleží nám ale hlavně na vašem komfortu. Chceme totiž, aby pro vás schůzka s námi nebyla jen nutným zlem, nýbrž zajímavým zpestřením dne s lidmi, kteří budou dělat všechno proto, aby ten nejdůležitější den byl následně ten nejlepší. Což nás přivádí k další možnosti.


Předsvatební focení

Stává se, že jsou snoubenci z hledáčku kamery či foťáku poměrně nervózní, a bojí se, že nebudou na fotkách vypadat dobře. I to však máme velmi dobře pokryto. V rámci předsvatební schůzky totiž nabízíme setkání v prostředí příjemném pro fotoaparát, kde si můžete pózy, a hlavně bytí před objektivem „nacvičit“. Vyměníme si všechny důležité informace, a ještě k tomu získáte trochu praxe a profesionální fotografie třeba pro svatební pozvánky. Záleží pouze na vás.


CO SE BUDE PROBÍRAT?

V případě, že si sjednáme schůzku v době, kdy se bude váš den nezadržitelně blížit, probereme si pro jistotu všechny záležitosti spojené se svatebním focením a natáčením. Nejprve bychom se od vás rádi dozvěděli, jakým způsobem máte vymyšlený harmonogram. Kdy se začíná? Kolik jste si zhruba pozvali hostů, jak budou uspořádány stoly, kde se bude tančit a kde zase jíst.


V souvislosti s tím probereme i fotografovy možnosti. Pokud vyplyne, že vám na svatbu přijde 400 hostů, vězte, že to např. pro jednoho fotografa bude oříšek. Nejedná se ale o nic neřešitelného, nabídneme vám alternativy na míru ušité vašemu dni.


Dále bychom se rádi pobavili o lokaci, kde jste se rozhodli svatbu uspořádat. Jsme pověstní našimi momentkami a portréty, které však vzniknou až po důkladné rešerši okolí. Máte na místě prostor, který byste chtěli na fotkách mít? Ukažte nám jej a pobavíme se o něm. Bude se svatba konat venku nebo uvnitř? Je kolem hezká příroda, zvířata nebo budeme na atypickém místě? Každá z otázek vede k důležitému detailu, který se promítne do výsledku.


Samostatným tématem je obřad samotný. Je pro nás důležité vědět, kde a za jakých podmínek se bude konat. Budeme muset přejíždět? Půjde o malou kamennou rotundu s malými okny nebo pojedeme na prosvětlený úřad? Bude možné se kolem snoubenců říkajících si své ano dostatečně volně pohybovat, abychom zachytili vše potřebné? Může se totiž kupříkladu stát, že při nedostatku světla v kostele budou fotografie obsahovat velké množství digitálního šumu. Jinak zase přistoupíme k venkovnímu obřadu v momentě, kdy bude pršet apod.


S čímž se pojí i přítomnost jiných potenciálních fotografů či kameramanů. Ocenili bychom, kdybyste nám na schůzce vylíčili, jestli se chystáte najmout i další osobu, která má váš den fotit. Dva navzájem cizí foťáky totiž mohou vést k nepochopení až nesouhře, zbytečným pokaženým kompozicím, a, jednoduše řečeno, nervům.


Podobně to je se svatebčany s poloprofesionálním vybavením, kteří se během obřadu pasují do role hlavních fotografů a kameramanů. Vzhledem k tomu, že jste si objednali nás, jsme za zachycení vašeho dne odpovědní, a v takovém případě bychom situaci opravdu ovlivnit nemohli.


Součástí svatebního focení je i vaše párové focení a focení skupinek. Je nám jasné, že se s nejhezčím párem dne budou chtít vyfotit úplně všichni, je ale dobré v tom mít řád. Proto by nám pomohlo, kdybyste na schůzce alespoň jemně nastínili, jak byste si to představovali. Jestliže nic vymyšleno nemáte, můžeme vám poradit.


Vypadá to, že je toho až moc. Ale žádný strach, vybrali jste si nás, a my jsme tu od toho, abychom vám se svatbou pomohli. Jak už jsme uvedli, nejčastěji se setkáte s Jirkou, jenž je zkušeným fotografem, který často vymýšlí ty nejlepší kompozice, a přiznáme, že někdy improvizuje až nad rámec tarifu, který si snoubenci zaplatí.


Můžete se tak těšit na to, že vám předá své zkušenosti s focením svateb. Poradí vám, která část dne je na focení nejlepší. Představí vám efekty (prskavky, lucerny apod.), jež si můžeme během dne vyzkoušet. A také s sebou přinese na inspiraci vlastní fotoknihu. Když na něj budete mít otázku, hlavně se nebojte na cokoliv zeptat.


DALŠÍ INFORMACE

Kromě kreativních věcí se ale dozvíte i ty formální. Budete seznámeni s tím, jakým způsobem pracujeme s retuší fotografií, kdy a jak se za naše služby platí, či kdy a v jakém stavu obdržíte finální produkt. Měli byste také vědět, že se rádi naší prací chlubíme, a tak budeme některé fotografie a videoklipy z vaší svatby chtít publikovat.


Když se nám svěříte s tím, že máte problém sehnat vizážistku nebo svatební organizátory, můžeme vám doporučit ty, se kterými spolupracujeme my. My zase budeme rádi, když nám sdělíte, jestli s námi počítáte na svatební hostinu. Pokud ne, budeme muset například logisticky vyřešit to, že budeme nějakou dobu na svatbě kvůli jídlu chybět. Bohužel, v krajních případech se také může vyvrbit neodkladná situace, která vyústí ve fotografovu nepřítomnost. I tuto situaci s vám rádi probereme.


Vidíte, těch informací, které je třeba probrat, je opravdu nemalé množství. A pokud vám váš fotograf žádnou nenabídne, existuje také nemalá pravděpodobnost, že se něco pokazí. My se snažíme vám jít vstříc. Koneckonců je to všechno o vzájemné komunikaci a v první řadě o tom si svatbu užít s co možná nejmenšími nervy. Tým Yorge je připraven toho s vámi dosáhnout.