Background image

Proč si objednat dva svatební fotografy?

Share This

Existuje celá řada důvodů, proč se na svatbě vyplatí fotit ve dvou. Kdy a proč je tedy vhodné objednat si dva svatební fotografy?

Dva fotografové na svatbě

Proč se vyplatí objednat si na svatbu fotografické duo?

Plánování svatby s sebou přináší celou řadu rozhodnutí. Výběr toho správného fotografa je jedním z těch největších. V případě, že zvažujete rezervaci fotografického dua, možná si nejste jistí, zdali se to kvůli zvýšené ceně vyplatí. Ve zkratce, máte-li malý obřad se svědky, pravděpodobně ne. Pokud však plánujete velkou svatbu, na kterou dorazí více jak 100 hostů, vězte, že existuje celá řada důvodů, proč si za dva fotografy připlatit.

Více očí více vidí

Nedá se vyloučit, že se v jeden okamžik přihodí hned několik věcí zároveň. Proto se jednomu fotografovi nemusí všechny podařit zachytit. Riziko je vysoké hlavně v případě, kdy se jednotlivé momenty odehrají v krátkém sledu za sebou.


Možnost zaznamenat dva momenty ve stejnou chvíli nebo ze dvou úhlů má proto jednoduše něco do sebe. Pokud se jedná o dobré fotografy, můžete se spolehnout, že nafotí mnohem víc fotografií, z nichž mohou posléze vybrat jen to nejlepší. Výsledné album v takových případech bývá opravdový skvost.


Na dvou místech zároveň

Jsou situace, kdy by se fotograf rád roztrhnul a byl na dvou místech zároveň, což ale není možné. U dvou to nicméně jde a může to přijít vhod. Jako příklad lze uvést situaci, kdy přípravy snoubenců probíhají na dvou různých místech zároveň. Zmínit můžeme také případ, kdy novomanželé odjíždí fotit portréty mimo svatební lokaci. Zatímco první fotograf odjíždí, druhý zůstává s hosty.

Jeden moment, dva úhly

Tento bod úzce souvisí s tím předchozím. Při neopakovatelných momentech se totiž mohou dva fotografové lépe strategicky postavit. Jako příklad může posloužit hod kyticí. Jeden z fotografů se při akci může plně soustředit na házející nevěstu, zatímco druhý fotograf má zaostřeno na chytající slečny. No a podobným způsobem se pak oba fotografové mohou doplňovat i u dalších okamžiků.

Kreativita

V rámci celé svatby může druhý fotograf fotit z netradičních úhlů, popustit uzdu fantazii, zkoušet různé typy objektivů a vytvořit tak něco neotřelého, zatímco hlavní fotograf fotí standardně a na jistotu.

Záloha

Každý fotograf by si na svatbu měl brát dva fotoaparáty a vždy nafocené snímky ukládat na dvě karty zároveň. Proč? Protože v případě, že by se něco porouchalo, máte velkou jistotu, že nedojde ke katastrofě. Na rozdíl od jiných typů focení se to svatební už přefotit nedá.


Je důležité si také uvědomit, že celodenní fotografování svatby je psychicky i fyzicky náročné. Druhý fotograf v tomto ohledu slouží jako záloha toho hlavního. Fotografy a snoubence tak navíc uklidňuje vědomí, že mají záložní řešení. Někdy se totiž může stát, že fotograf krátce před svatbou onemocní. Jeden fotograf v takovém případě může zaskočit za druhého a odfotit svatbu sám a snoubenci nemusí na poslední chvíli hledat náhradu.


Asistence

Jeden z fotografů může zaujmout pozici asistenta a vypomoct s přípravou či provedením náročnějších kompozic. Pomáhá například držet světla, přidržovat žebřík, popř. podávat nebo přenášet techniku.


Dva různé styly

Každý z fotografů může přistupovat k focení různým způsobem a mít jiné nápady. Svými styly se tak mohou doplňovat (jeden má více romantické cítění, zatímco práce toho druhého je více dramatická) a vytvořit tak pestřejší soubor fotografií.

Závěrem

Je nutné mít na svatbě dva fotografy? Nejspíš ne. Celá řada fotografů pracuje sama nebo s asistentem a odvádí skvělou práci.


Vyplatí se mít dva fotografy na svatbě? Jednoznačně ano. Dva fotografové dokážou to, co jeden ne a existuje celá řada důvodů, proč si za druhého fotografa připlatit. Teď už jen záleží na tom, jestli jsou pro vás tyto výhody dostatečně atraktivní.