Background image

Svatební plánování a kvalita fotografií

Share This
Ani ten nejlepší fotograf s nejkvalitnější dostupnou technikou nemusí zaručit ty nejlepší fotky. Toto tvrzení se také pojí s faktem, že i amatérský fotograf může čas od času zabodovat s levným vybavením. Společným jmenovatelem jsou podmínky během focení. Ať máte sebelepší tým, objektiv, světla nebo tělo, se špatnými podmínkami nemusíte vyfotit vůbec nic. Proto je více než důležité směřovat k tomu, aby se během vašeho velkého dne vytvořily nejlepší možné podmínky, čemuž se dá docela dobře pomoct.

Svatební plánování a kvalita fotografií

Budeme upřímní. Ani ten nejlepší fotograf s nejkvalitnější dostupnou technikou nemusí zaručit ty nejlepší fotky. Toto tvrzení se také pojí s faktem, že i amatérský fotograf může čas od času zabodovat s levným vybavením.


Společným jmenovatelem jsou podmínky během focení. Ať máte sebelepší tým, objektiv, světla nebo tělo, se špatnými podmínkami nemusíte vyfotit vůbec nic. Proto je více než důležité směřovat k tomu, aby se během vašeho velkého dne vytvořily nejlepší možné podmínky, čemuž se dá docela dobře pomoct.


V článku vám proto vyjmenujeme negativní vlivy, které dokáží podle našich zkušeností svatebnímu fotografovi pěkně zavařit.

Řekněme, že to můžete brát jako malý návod; s většinou z nich mohou pomoci při plánování dne D právě budoucí novomanželé.


SVĚTLO

Jedním z nejdůležitějších faktorů vůbec jsou světelné podmínky. Možná se to nezdá, ale nejlepší světlo vydá za několik fotografů, stačí si jej jen hýčkat a jít mu naproti. Co to znamená?


I když je nám jasné, že se nejspíše nedají splnit všechny podmínky (kvůli časovému harmonogramu svatby, osobním preferencí, prostředí…), krásná fotografie, která uchová vzpomínky se šťastnou slzou, nepotřebuje tolik ústupků.


Důležitá je třeba orientace svatebního místa. Výsledné fotografie poté ovlivní nejen směr, ale i jeho kvalita osvětlení. Představme si například klasickou scénu – letní obřad, který probíhá někdy kolem poledne.


Prvním problémem může být způsob, jakým jsou posazeni svatebčané. Pokud budou sedět tak, že se budou dívat do slunce, výsledkem budou jen fotky mračících se obličejů. Zde je žádoucí, aby jim svítilo světlo od zad. Obličeje by měly směřovat k tzv. měkkému světlu, tedy v místnosti směrem k oknům a zády k tmavé zdi nebo venku zády ke stromům. Jako příklad si prohlédněte následující dvě fotografie.


K tomu se také pojí nepříjemnosti s překážkami, jež vytváří stíny. Ať už od větve nebo třeba slavobrána, stín na obličeji nevěsty při svatebním polibku je každopádně malou katastrofou. Problémem ale může být i příliš silné světlo ze zad přísedících. Mluvíme například o oknu se silným světlem, nebo o otevřených dveřích z kostela ven, když přichází nevěsta. Silné světlo by také nemělo svítit nad hlavou, což nás znovu přivádí k polednímu obřadu.


Útěk do temného kostela ale není řešením; jistější focení si obvykle žádá světlé venkovní prostředí či místnost se světlými stěnami. Posledním světelným problémem v našem výčtu mohou být různobarevná světla; stává se, že světlo z lustrů, které je na fotce žluté, se kombinuje s denním světlem, které se zjevuje modře. Lidé na fotografiích jsou poté „dvoubarevní“.


RODINNÍ A JINÍ FOTOGRAFOVÉ

Chápeme, že si každý chce odnést nějakou památku. Je to přece jenom velký svatební den, který se už nebude opakovat.


Problém ale nastává v momentě, kdy se chtění mít vlastní suvenýr v mobilu zkříží s plány zaplaceného profesionálního fotografa. Když se tak stane například během krájení dortu, prvního tance nebo jiné důležité události, nepříjemnost je na světě.


Samozřejmě, že každý na svatbě si zaslouží mít vlastní podobnou fotku. Jde to však udělat i odjinud než z prostoru najatého fotografa. Je bez pochyby, že každý jeden z hostů je důležitou osobou, jejíž účast na vaší svatbě se nedá srovnat s účastí fotografa a jeho týmu.


I přesto je ale nutné pochopit, že my jsme na váš vysněný den přijeli pracovat na vaši žádost, očekáváte od nás ten nejlepší výkon, a ten můžeme splnit jen v momentě, když k tomu dostaneme prostor.


Příkladem snaživého lapače momentů může být strýček–fotograf se starou zrcadlovkou, svatební hosté s mobily, „záložní“ fotograf, jehož se vám povedlo získat po známosti nebo kupříkladu pracovníci jiné služby, kterou jste si na svatbu objednali.


Poprosíme vás proto o evidentní: Pokud se chceme vyhnout nepříjemnostem po svatbě, musíme jim předcházet. V případě, že je to možné, dejte fotografovi přednostní právo k fotce, a informujte své hosty, že na svatbě s vámi bude fotograf, který vše zvládne precizně zachytit. Vyplatí se vám to.


OBŘAD

Disciplína sama pro sebe je focení vrcholu dne – svatebního obřadu. Mnohdy detaily, které se zdají malicherné, zapříčiní to, že se nepodaří vše zachytit dokonale. Chyba vzniká špatnou spoluprací, a ta obvykle nastává již při příchodu do obřadní síně.


Důležitým faktorem je, aby svatebčané, tedy příchozí páry, vstupovaly klidným a pomalejším krokem s většími rozestupy. Při houfném nástupu bude hezky vyfocen pouze první pár, ostatní nebude vidět.


Problematické může být i focení ženicha s nevěstou, kteří jsou vyzváni, aby stáli až příliš blízko oddacímu stolku. Pohyb kolem oddávajícího a novomanželů je pro fotografa důležitý, jelikož události, které se během obřadu dějí, jsou esenciální.


Pokud jsou ženich s nevěstou namačkáni k oddávajícímu či k přední stěně oddací síně, může se stát, že fotograf nemá jinou možnost než volit fotky z velkého úhlu, a snímat více z boku než zepředu. Situaci může někdy zhoršit i slavobrána, jejíž objemnost prostoru výsledné fotce také nepřidá.


Specifickým případem je dále možnost pohybovat se za zády oddávajícího; někdy se stane, že si to oddávající z nějakého důvodu nepřeje. Přání oddávajících vždy respektujeme, avšak některá z omezení mohou být až příliš striktní, a navíc ku vašemu neprospěchu.


Posledním bodem jsou gratulace po skončení obřadu. Ty obvykle provází, a to hlavně na začátku, chaos. V té době přitom přicházejí nejdůležitější gratulanti z řad nejbližší rodiny. Proto bychom vám rádi doporučili, abyste dbali na organizaci.


Stačí organizátorovi svatby říct, aby gratulace uvedl, a řekl, ať se hosté seřadí k novomanželům a gratulují směrem od nevěsty. Chaotické střídání stran, chození po skupinkách a překřikování se nikdy k dobrým výsledkům nevedlo.


DJ/MODERÁTOR

Jak už jsme uvedli, světlo je důležité vždy. Nejen během obřadu, ale také na následné oslavě, kterou si obvykle bere na starosti DJ. Diskžokejové s sebou obvykle přivezou vlastní osvětlení, jež také může ovlivnit výslednou kvalitu fotek.


Vezměme si například situaci u novomanželského prvního tance. DJ, věříme, že v dobré vůli, chce přivodit příjemnou atmosféru například k prvnímu tanci přítmím, jež ale fotce nemusí pomoct. Není žádoucí, aby fotograf používal blesk, jelikož z atmosféry příjemného přítmí zbydou jen záblesky.


Druhým rušivým elementem mohou být barevná světla a lasery. Podobné efekty mohou zapříčinit zvěčnění napůl zelených obličejů novomanželů s příměsí laseru, na které není úplně radost pohledět. Aby se podobným situacím zabránilo, je nutné, aby se DJ s fotografem domluvili. Když o těchto problémech budete vědět i vy, spíše se nedokonalostem zabrání.


Sekci DJe spojíme i s tím, čemu říkáme neohleduplné moderování. Nezáleží na tom, jestli moderuje tatáž osoba, která se stará o hudbu a zábavu, je totiž skoro jasné, že ani v jednom případě to nebude fotograf, jenž nejlépe ví, které místo pro první tanec bude pro fotku nejlepší. Může proto následovat situace, v níž moderátor vybere absolutně nevhodné místo, což se potom řeší jen těžko.


Ještě horší situace může nastat, když moderátor ignoruje fakt, že si fotograf musel někam odskočit (přece jen je také pouze člověk) a vyhlásí důležitý milník večera v jeho nepřítomnosti. Na vině může být několik faktorů, výsledek však jen jeden: dokážete si představit, že byste neměli na fotce házení kytice nebo krájení dortu? Jakmile by se mělo něco takového stát, nebojte se jej usměrnit, a vyřídit mu, že se musí ještě chvíli čekat. Věříme, že nechcete o nic takového přijít.


DALŠÍ NEDOKONALOSTI

Podobných chyb a problémů, jež by mohly nastat, je celá řada. V 90 procentech případů se nestanou, přesto byste ale měli vědět, že tyto problémy také existují, a pokud se jim nepředejde, mohou si pohrát s výslednou kvalitou výstupů.


Chybějící tradice a akce: Nebojte se svůj harmonogram pořádně nabít, ať mohou být fotky kreativní, barevné, a je na co vzpomínat. V momentě, kdy se na svatbě nic neděje, není fotogenická. Mějte špalír, rozbíjení talíře, přenášení přes práh, házejte kyticí, a hlavně se bavte.


Promyslete prostředí: Nejspíš nikdo se nechce fotit na nádvoří polorozbořeného pavlače, u kýčových zahradních trpaslíků nebo nevzhledných panelákových stěn. Samozřejmě přeháníme, nicméně i nehezké obřadní síně, socialistické kulturní domy nebo neuklizené pokoje ráno u líčení mohou na fotkách vypadat opravdu zle. Byla by škoda pokazit si atmosféru obědem v „zaplivané putyce“, když to lze provést na fotogenickém místě.


Nespěchejte: Výše zmíněné házení kytice, tanec novomanželů, příchod k oltáři – to všechno by se mělo dít jen jednou za život. Vychutnejte si to, užijte si to a nikam se nežeňte, a my vám za to slíbíme, že to za těchto podmínek jistě a kvalitně zachytíme.


Vyzkoušejte si to: Jestli jste stále na vážkách s tím, jak se tvářit, jak se budete cítit před kamerou a jakým způsobem pózovat, zvažte předsvatební focení. Poznáme se, trochu vám poradíme a sehrajeme se. Jak předsvatební focení probíhá, se dozvíte zde.


Špatný výběr lidí: Pamatujte, že doporučení nemusí znamenat všechno. Stejně tak lepší cena nebo hezká profilovka na sociálních sítích. Fotografa, kameramana, vizážistku, kadeřníka, květinářku, cukráře – všechny si prověřte sami, ať nejste poté zklamaní. Špatná vizáž a neupravené vlasy ve Photoshopu nelze upravit.


Špatný výběr oblečení: Normálně bychom řekli, že na tom, co člověk nosí, nezáleží. Zde je to však trochu jinak. Když už mluvíme o jedinečném dnu, měli byste vypadat jako ze škatulky. Dovolíme si vás tak upozornit, že například bezrukávové varianty šatů nejsou například vhodné pro ženy, jež nechtějí mít zvýrazněny široké paže, úzké střihy šatů zase odhalí faldíky.


U ženicha zase mohou příliš krátké kalhoty odhalit kotníky, příliš objemné nebo malé sako pak také nevypadá dobře. Vybírejte proto oblečení pečlivě, ať se sami sobě na fotkách líbíte.


Nechte se fotografovat: Děláme to pro vás. Chceme vám uchovat ty nejkrásnější vzpomínky. Zkuste to tedy prosím vydržet, věnujte nám při párovém focení alespoň hodinu, a my vám to vrátíme ve velkém stylu.


Pokud se však rozhodnete jinak a máte pocit, že by se svatební den neměl kouskovat kupříkladu portrétním focením, můžeme se domluvit na focení třeba hned druhý den v klidu po svatbě, během nějž může proběhnout i set společně s kameramanem. Je to přece jenom o vás. Byla by škoda o všechnu tu lásku, jíž lze v obraze zachytit, přijít.